آنوریسم

آنوریسم
آنوریسم
آنوریسم
آنوریسم
play icon
play icon
play icon

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی برآمدگی رگ خونی در داخل یا اطراف مغز است. آنوریسم مغزی زمانی رخ می دهد که برآمدگی در رگ خونی مغز ایجاد می شود و پر از خون می شود. که در نهایت به کیسه ای به نام آنوریسم تبدیل می شود. آنوریسم اغلب بدون علامت است. مگر اینکه باز شود و خون نشت کند یا علائمی به دلیل فشار بر بافت مغز اطراف ایجاد کند.
گاهی اوقات آنوریسم به دلیل رشد بیش از حد پاره می شود. پارگی آنوریسم معمولاً با سردرد بسیار شدید همراه است. که نیاز به اورژانس پزشکی مغز و اعصاب دارد. این سردرد شدید به طور ناگهانی رخ می دهد و از چند ساعت تا چند روز طول می کشد. خطرات پارگی آنوریسم معمولاً به محل، اندازه و شکل آنوریسم بستگی دارد. البته فراموش نکنید که همه آنوریسم ها پاره نمی شوند. در کمتر موردی  در اثر رشد بیش از حد آنوریسم و ​​ایجاد فشار زیاد بر فضای اطراف، آنوریسم باعث اختلال در عملکرد مغز می شود و علائمی مانند تشنج، ضعف اندام، دوبینی و ... را ایجاد می کند.انواع نادر آنوریسم شکل کیسه ای معمولی ندارند، اما دیواره رگ را تغییر می دهند و باعث خونریزی یا سکته آمبولیک می شوند. به این نوع آنوریسم ها فوزیفرم و تشریح می گویند که قابل درمان است.

درمان آنوریسم مغزی شامل روش های مختلفی است. که برای جلوگیری از ورود خون به آنوریسم و ​​منحرف کردن جریان خون آنوریسم استفاده می شود. هنگامی که خون به داخل برآمدگی رگ می ریزد، آنوریسم بزرگ می شود. این موضوع شبیه تخلیه بادکنک است. همانطور که از هوا پر می شود، احتمال انفجار آن بیشتر است. اگر آنوریسم پاره شود، خونریزی مغزی رخ می دهد. آنوریسم گاهی منجر به سکته های هموراژیک و خونریزی در داخل یا اطراف مغز می شود. که می تواند منجر به آسیب مغزی شود و کشنده باشد.

تگ ها:
دریافت نوبت